top of page

A győri Apor Vilmos Katolikus Iskolaközpont működésének

23 éve alatt négy témakör kapott különös hangsúlyt az iskola

kultúrájának és oktatásának formálásában:

  • a lelki-hitéleti nevelés,

  • az idegennyelv-oktatás és az európai kultúrkör személyes
    megtapasztalása,

  • az informatikai/IKT oktatás,

  • valamint a befogadó, SNIs diákokat magas szinten támogató légkör.

 

Ezt a fókuszt igyekszik megerősíteni az intézmény egy hétéves
fejlesztési terv megvalósításával. A fejlesztési terv európai
dimenziója az együttműködési programok tudatos kihasználása
segítségével fokozatosan integrálja az iskolát és pedagógusait a különböző szaktárgyak európai hálózataiba és biztosítja az ehhez szükséges nyelvi kompetenciákat.

Az első projekt sok szempontból pilot jellegű: négy fő vesz részt három karakteresen különböző típusú kurzuson.
Két tanár kolléga a szaktárgyához nem közvetlenül kapcsolódó különböző intenzitású spanyol nyelvi képzéshez kíván csatlakozni. Ezek révén tervezi az iskola megalapozni annak a tervnek a megvalósítását, hogy a kisebb óraszámban oktatott, az angol és német mellett sokszor a diákok által is másodlagosnak kezelt spanyol és francia nyelvek tanítása megerősödjön. Cél, hogy olyan tantárgyközi nyelvi teamek alakuljanak ki, amelyek képesek magas szintű nyelvi aktivitásokat szervezni a diákok számára, illetve menedzselni a felelevenített testvérkapcsolatokat - ezek közül az első lesz a spanyol.
A francia-történelem-hittan szakos kolléga franciaországi kulturális-immerziós képzése a kurzusprofil alapján egyaránt képes mindhárom tárgy területén hozzájárulni a szakmai hitelességhez és az iskola számára hatékony módon szolgálhat értékes tapasztalatokkal az ilyen típusú képzések hasznosításának legjobb módjáról.
Egy kolléga vesz részt módszertani képzésben. Esetében kimondottan korábbi mobilitások kapitalizációjáról beszélhetünk, a cél itt a nyilvánvaló friss tudáson és pedagógiai hasznon túl az egymásra épülés dokumentálása.

A kiutazók kiválasztásában szerepet játszott a célterülettel kapcsolatos előzetes tudásuk, amely így megkönnyíti a felkészítés folyamatát, így ennek során több idő és energia marad a módszertani kérdések tisztázására - arra, hogy már ekkor a hasznosulás szempontjai kapjanak elsőbbséget. A lebonyolítás után az eredményeket a szaktárgyi munkaközösségek bevonásával, közösen dolgozzuk fel, így határozzuk meg a következő pályázatok fókuszát. Az alkalmazott mobilitások típusai és területei a fejlesztési terv értelmében a továbbiakban fokozatosan bővülnek más nyelvek erősítésével, szaktárgyi job shadowing alkalmakkal és diákmobilitásokkal, valamint kiegészülnek itthoni fejlesztési tevékenységekkel is.

A kiutazásokkal párhuzamosan megindul egy intenzív testvériskolahálózat-építési folyamat, amelynek célja a nemzetközi fejlesztési eredmények fenntarthatóvá tétele, a személyesség új szintre emelése nem csak a közvetlen nyelvi, de a tantárgyi kapcsolatokban is. Ezen hálózati együttműködések során az iskola ki tervezi aknázni az eTwinning portál minden előnyét is, hogy a ritkább fizikai kapcsolatot folyamatos, intenzív virtuális együttműködéssel egészítse ki.

A projekt eredményeinek kommunikációjára a hagyományos eszközökön - értekezleti beszámolók, PR-cikkek, esetleg helyi tv-riportok, híradás az iskola portálján - túl különböző, adott kontextusban kevésbé bevett módszerek alkalmazását is tervezzük, mint például blogolás, videobejelentkezések, esetleg élő Q&A alkalmak szervezése.

Stratégia és pályázat

bottom of page