English for Teachers and Educators
London, Egyesült Királyság
2017. augusztus 7-18.
Beszámoló az Erasmus+ pályázat keretében megvalósult Londoni nyelvi kurzusról
Az Apor Vilmos Katolikus Iskolaközpont egyik igazgatóhelyetteseként többször találkozom olyan szituációval, amikor az angol nyelven történő kommunikációra van szükség. Ilyen helyzet, amikor iskolánk külföldi partnerintézményeinek képviselőivel kell tárgyalni, programot egyeztetni, lebonyolítani. Szaktanári munkámban a matematika-fizika-informatika területén is sokszor szükségem van a szakirodalmi kiegészítésekre, leírásokra, amelyek közül többször naprakész információkhoz angol nyelven jutok. Ezek a tények arra ösztönöztek, hogy a angol nyelvhasználatom területén felfrissítsem és kiegészítsem tudásomat. Erre az Erasmus+ pályázati keretekben adódott lehetőségem: 2017. augusztus 06-19-ig Londonban az Excel English nyelviskolában tanulhattam. A tanulási folyamatot segítette, hogy a konkrét tanulási időt követően rengeteg nevezetességet sikerült meglátogatni és a gyakorlati életben is használnom kellett a nyelvet. Az alábbi összefoglaló képet ad arról, hogy hogyan is teltek a napjaim:
1.nap
Elindultam szép hazámból…
Eljött a nap. Kicsit félve, de elindultam Londonba, ahol a következő két héten angol kurzuson veszek részt. A tanulás mellett London történetével, történelmével is lesz alkalmam megismerkedni. A reptérről a szállás felé menet végig beszélgettem a transzfer sofőrjével. Nagyon furcsa a jobb oldali kormány-használat… A szállásra érve a nagyon kedves házinéni, Yvonne fogadott, akivel máris átbeszéltük a főbb dolgokat. A fiával John-nal hosszasan beszélgettünk a fociról. Ezt követően a környéket derítettem fel. Megtaláltam a helyet is, ahol holnap kezdődik az iskola...
2. nap
Első nap az iskolában…
Reggel útra keltve 8.30-kor regisztráltak a nyelviskolában. Minden profin elő volt készítve. Ezt követően felmentünk egy terembe, ahol egy füzet alapján ki kellett tölteni egy kb. 60 kérdésből álló kérdőívet. A füzet minden tudnivalót tartalmazott az iskoláról, Londonról, szabályokról… egyfajta házirend volt. Rövid pihi után egy 60 kérdéses szintfelmérő teszt következett, majd egy fogalmazást kellett írni egy megadott képsorozat alapján. Közben a képzésvezető mindenkivel személyesen elbeszélgetett...
Ebédszünet, majd London belvárosában tett látogatás jött a sorba. Idegenvezető segített eligazodni, illetve betanították a közlekedést… A nap hosszú volt, de tartalmas, rengeteg angollal, ismeretségek kötésével.
That’s all for today!
3. nap
Ma reggel kiderült az igazság...A szintfelmérő és az interjú alapján be soroltak bennünket a megfelelő csoportba. Én az Upper Intermediate-ba kerültem. 7-en vagyunk, a tanárnő eléggé dinamikus, de követhető és érthető. Vannak spanyol, török, koreai, japán, magyar csoporttársak. A magyarokkal is csak angolul szabad mindent társalogni!!! Még a szünetekben kötetlen beszélgetésben is. Betartjuk. A nap témája a “job”, azaz a munka világa, minden oldalról körbejárva. Sokat kell beszélni és a nyelvtant is ismételjük.
Kaptunk házi feladatot is, amelyet az új könyvből jelöltek ki.
Délután egy Audiotour-on vettem részt: elmentem az Arsenál foci stadionba, így is gyakorolva a nyelvet. Hazatérve a házigazda John-nal, aki maga is Arsenal rajongó, egy nagyot beszélgettünk a labdarúgásról.
4. nap
Ma esős reggelre ébredtem. Ez Londonban megszokott. Az is, hogy egész nap esik. A szomorú reggel után viszont az iskolában jókedvű emberekkel találkoztam. Az óra induló gondolatai az optimizmusról szóltak… Ma a JÖVŐ TÖRTÉNÉSEI következtek soron. Okosruhák, robotok, cybervilág, a jövő mezőgazdasága, autók, közlekedés...Simple Future, Future Countinuing, Future Perfect, Future Perfect Countinuing…. Új szavak, kifejezések és a nyelvtan. Kaptunk házi feladatot is, bőven. Ma nincs kirándulás, ma tanulás van - úgy is esik.
5. nap
Ma szép napra ébredtem. Megszűnt az eső és a nap is kisütött. A suliban folytatódott a tanulás. A vonzatos igék… Hát van belőle… Van ami logikus. A szünet után a MONEY volt a téma. Hirtelen, felkészülés nélkül nekem kellett elsőként bemutatni a forintot. Mindent amit ezzel kapcsolatban el lehet mondani. Szerintem jól sikerült. Aztán a többiek következtek. A török líra, a japán jen, a spanyol euró, az angol font, a vietnámi bang. Érdekes volt. A török csajnak úgy megtetszett az 500-asról Rákóczi, hogy egyet kért és ajándékba is kapott. Hunyadi Mátyásról is kérdezett, de csak annyit mondtam neki, hogy egyik királyunk volt... Jó sok házig kaptunk. Na nem direktben, látensen…De ha egyszer az ember kint van…
Délután irány volt a belváros! Közlekedési gyakorlatok és ismerkedés a várossal. Ma a Monument, a London Bridges, a Tower of London, és a Tower Bridge, Belfast hadihajó volt a program.
6. nap
Az iskolában továbbmentünk a leckében. Ma az igéket tanultuk, rendszereztük olyan szempontból, hogy melyik után kell to… és melyik után ...ing alakot használni. Sorra került a nyelvek világa is, sokat megtudtunk az angol nyelvről, szokásokról. Újra elkalandoztunk a bankok világába, társasjátékon keresztül gyakoroltuk a nyelvtant… A tanítás után elköszöntünk azoktól, akik már tovább nem folytatják a sulit. Délután folytatódott a várossal történő ismerkedés. Voltam a Szt. Pál Katedrálisban majd meglátogattam a Shakespeare Globe színházat, ahol remek idegenvezetés mutatta be a színházi kulisszatitkokat. Mellesleg egy próba közepébe is belecsöppentem.
7. nap – szombat
Ma a művelődésé volt a főszerep. A Science Museum megtekintésével kezdődött a nap. Óriási területen, 3 emeleten lehetett megtekinteni a múlt, a jelen és a jövő technológiáját. Tudománytörténeti vonatkozásokkal is bőven volt alkalmam találkozni: Newton, James Watt, Foucoault, John Napier… A gőzgépektől robbanómotoros autókig, a repülőktől az űrhajókig széles spektrumával találkoztam az érdekességekkel. A jelennel és a jövővel kapcsolatosan interaktív játszóházban lehettünk mérnökök…
Délután a Natural History Museum csodáival találkoztam. A földtörténet, geológiai tudnivalók bemutatása mellett őskövületek gyűjteményét láthattam. Dinoszauruszoktól a mai élővilágig láthattam sok szereplőt.
Hazafelé a Hyde parkot vettem irányba, majd a metro-busz kombinációt alkalmazva gyakoroltam a helyi közlekedést.
8. nap
A reggelt egy templomban kezdtem. Egy protestáns jellegű keresztény közösség templomában. Hasonló volt a zenéjük, mint nálunk a gitáros misék. A délelőtt programját a városban folytattam. Rengeteg látnivalót sikerült megnézni a kb 15 km- es gyalogtúrán. Tottenham Court Roadról indulva elsétáltam a Hyde parkig, ahol a speaker cornerben töltöttem egy kis időt. Aztán irány a Buckingham Palace. Ezután a Westminster Abbey, majd a Parlament következett. Voltam a Downing street megközelíthető részén is. A látogatásokat a Londoni közlekedési múzeumban fejeztem be.
9. nap
The next week-course have started…
Elkezdődött a második hét az iskolában. Reggel a szokásos korai kelés...aztán reggeli, majd irány a suli.
Mivel a csoportunkból sokan befejezték a képzést múlt héten, ezért csak hárman kezdtük a tanórát. A nap második felében csatlakozott még hozzánk két japán egyetemista lány, Kimi és Ami. Ma az egészséget, betegséget jártuk körbe külön kiemelve a férfiak hősies betegségtűrő természetét, amelyre a Men-flu kifejezést használtuk. Nyelvtanból újra a vonzatos igék kerültek előtérbe, illetve a múltidő használata és az if I could I would… Would you mind if… kifejezések következtek. A házi feladat írása előtt még egy kis városnézésre is sor került.
10. nap
“Kultúrasokk…”
Ugye említenem sem kell, reggel iskola. A csoportunkban meglátszik, hogy tanár vagyok, ui. csak én csináltam írásbeli házit. Na sebaj! Ma folytattuk a nemekre jellemző tulajdonságok gyűjtését. Rengeteget beszélgettünk, melyik országban mi a szokás. Sok-sok kifejezés előkerült és a szókincs is gyarapodott.
Délután újabb hódító útra indultam. A British Museum következett. Hát ami ott van! Kimondhatatlan értékű gyűjtemények!!! Az ókori nagy kultúrák felsorakoztatva! Minden történelmes, magyaros, művészetis kollégát idekívántam! Lefényképezkedtem Periklésszel és láttam a Rosetti követ. És a többi?! Fantasztikus volt!
11. nap
Arts in the world
Szerencsésen alakult, hogy tegnap éppen a British Museum-ban jártam, ugyanis a mai napon a művészetek témáját jártuk körbe. Bizony volt miről mesélnem. Néztünk rövidfilmet, amit megbeszéltünk, majd tangram játékkal volt feladatunk. Kellett sztorikat gyártanunk, illetve találóskérdéseztünk. Mindeközben a nyelvtanra is jutott idő. Délutánra sok leckét kaptunk, úgyhogy most ezé lesz a főszerep.
12. nap
“If I hadn’t met Ildikó, I wouldn’t have been in London…”
A fenti szerkezetet gyakoroltuk a délelőtti órákon sok más nyelvtannal együtt. A fő vezértémánk a háztartásbeli kütyük voltak. Sokat beszélgettünk.
Délután tettünk még egy sétát a városban. Ellátogattam a Univercity of Londonba, ahol egykori kedves tanítványunk, Varga Péter kalauzolt. Ő már négy éve koptatja ott a padokat természettudományt tanulva. Nagyon jó volt találkozni és beszélgetni, valamint megismerni az ottani egyetemi életet!
A napi körsétánk a városba most így 15 km-re sikeredett, több, mint 20000-es lépésszámmal!
13. nap
Kicsengettek…
Talán otthon így lehetne jellemezni az utolsó nap utolsó pillanatát. Ma is minden ugyanúgy indult, mint máskor. Reggel az órákon ismétléssel kezdünk, majd az I
wish szerkezet következett. Rengeteget beszélgettünk, különböző témákban. Játszottunk egy nyomozós játékot is, ahol szintén sokat kellett beszélni. Szóval középpontban a kommunikáció szerepelt. A nap végén a búcsúzásra került sor, amikor is megkaptuk a Certificate card-ot.
14. nap
Good bye London!
Ma hazaindultam Londonból! Fantasztikus két hetet töltöttem itt. A nyelvtanulás mellett sok kultúrális élményben is volt részem. A múzeumok mellett a csoporttársak is nagy élményt jelentettek, hiszen sokféle országból jöttek és mindenki hozott magával valami olyat, amiért érdemes volt velük találkozni. A fő kapcsolódási pont a nyitottság, az egymás elfogadása és a tanulni akarás volt.
Ezúton is hálásan köszönöm a lehetőséget az Erasmus+ pályázatnak, a kapcsolattatrtó, mindenről gondoskodó Arbanász Ildikó kolléganőnek, valamint a minden támogatásáról biztosító Kiss Zoltán igazgató úrnak!
Be calm and carry on!
Hazatérve úgy érzem, hogy mindenképpen sokat gazdagodtam tudásban, főleg a gyakorlati nyelvhasználat területén.
Description
‘English for Teachers & Educators’ is an intensive English course for teachers who teach subjects other than English and also for educational professionals who find they need to improve their language skills.
Course details
This course is aimed at those in teaching or education roles whose current English level is B1 (Intermediate) or B2 (Upper Intermediate) level. You can choose to book for one or two weeks, although the full 2 week course is recommended.
Each week you will have 22.5 hours with your trainers, divided into language enhancement and an excursion into central London. You will be asked to complete a needs analysis questionnaire when you book so we can plan the sessions around the exact language and professional requirements of the group. You will take part in small group and pair work activities, open discussions and workshops looking at techniques for classroom management. You will also benefit from the combined experience of all the participants and will be encouraged to reflect on and share ideas and problems.
The language enhancement sessions are topic based and designed to update your overall command of the language including new vocabulary, idiomatic expressions and areas of grammar which are highlighted as problematic in the pre course questionnaire.
We also include general sessions on topics such as facilitating memory, how new words are formed, modern British culture, politeness in the UK.
By the end of the course you will definitely have improved your ability to use English in the classroom or an educational context.
After lessons, you can join our guided self study sessions and can also take part in our regular programme of cultural and social activities, in order to fully benefit from your time in London